Daugelis iš mūsų turintys šuniukus nežino, kuriame gyvenimo etape jie yra ir ko iš jų galima tikėtis. Šuns elgsena yra tiesiogiai susijusi su šuns brandumu ir patirtimi, šias dedamąsias labai svarbu žinoti.
Naujagimių periodas:
nuo gimimo iki 12 dienos. Šuniukas gerai negirdi ir nemato, laikosi šalia motinos ir kitų vados šuniukų. Veisėjai turėtų inicijuoti biosensorius neurologinės sistemos stimuliavimą nuo 3 iki 16 gyvenimo dienos.
Pereinamasis periodas:
nuo 13 iki 20 dienos. Šuniukai atsimerkia, pradeda girdėti, bando vaikščioti. Šiuo laikotarpiu šuniukai pradės girdėti ir reaguoti į skonį bei kvapą. Tai tinkamas laikas supažindinti šuniukus su naujais dirgikliais, pavyzdžiui, į guolį įdėti kartoninę dėžutę, rankšluostį, pieno buteliuką ar pan. Labai svarbu kasdien paimti šuniukus, pasidžiaugti jais, kalbėtis su jais, praleisti po keletą minučių su kiekvienu iš jų.
Budrumo periodas:
nuo 21 iki 23 dienos – pirminės socializacijos pradžia. Šiuo laikotarpiu šuniukas jau geba pasinaudoti savo regėjimu ir klausa, pradeda mokytis. Prasideda itin intensyvus sensorinis vystymasis, todėl būtina stabili aplinka. Labai svarbu neįvesti per daug dirgiklių bei vengti staigių, drąstiškų pokyčių aplinkoje, pavyzdžiui, jokiu būdu nekeiskite guolio padėties ar buvimo vietos. Ypatingai svarbu, kad šuniukas liktų su mama ir kitais vados šuniukais. Kiekvieną dieną supažindinkite su nauju paviršiumi, pavyzdžiui, betonu, linoleumu, medžiu, kilimu, plytelėmis ir pan. Paimant vienu metu du šuniukus, jiems kels mažiau streso nei vieno šuniuko atskyrimas nuo kitų. Šiuo laikotarpiu taip pat turėtų būti įtraukiami labai švelnūs klausos dirgikliai, pavyzdžiui, tylus radijo grojimas fone.
Socializacija su šunimis:
Supratimas, kad jis/ji yra šuo: Pirminis socializacijos periodas – nuo 3 iki 5 savaičių amžiaus, antrinis socializacijos periodas – nuo 6 iki 12 savaičių amžiaus.
Šis periodas ypatingai svarbus emociškai stabilaus temperamento ir emocinio tono vystymuisi. Manoma, jog daugybė socialinių ir emocinių problemų, pasireiškiančių suaugusių šunų elgsenoje, yra per ankstyvo šuniukų atskyrimo nuo motinos ir vados pasekmė. 21-49 gyvenimo dienomis šuniukai mokosi šuniui būdingos elgsenos (kandimas, gaudymas, lojimas ir pan.). Taip pat šiuo periodu šuniukai mokosi disciplinos iš savo mamos bei mokosi nusileisti, nekąsti per stipriai. Išmokstama bendrauti su kitais vados šuniukais, žaidžiant vystosi hierarchijos suvokimas.
Kalė 4-8 savaičių amžiaus laikotarpiu pamažu atpratina šuniukus nuo savo pieno, tačiau jai turėtų būti leidžiama su šuniukais praleisti tiek laiko, kiek šuniukai ar pati kalė nori, jei aplinka yra saugi ir prižiūrima. Šuniukams būtina daug žaisti su kitais vados šuniukais, nes taip jie socializuojasi. Šuniuko paėmimas iš vados iki 7 savaičių amžiaus gali turėti įtakos šuniuko gebėjimui sutarti su kitais šunimis bei tokie šuniukai gali nejausti ribų, kuomet kanda per stipriai.
Veisėjai turėtų pasirūpinti aiškiu miegojimo ir žaidimo vietos atskyrimu – vėliau tai labai palengvins šuniukų mokymą gamtinius reikalus atlikti lauke, o ne namie. Kiekvienas šuniukas turėtų gauti individualaus dėmesio iš žmogaus. Paimkite vienu metu po du šuniukus ir pavežiokite automobiliu. Retkarčiais atskirkite šuniukus (trumpam) – taip paruošite mokymuisi pabūti vieniems. Šuniukų psichinio išsivystymo lygis priklausys nuo jų aplinkos kompleksiškumo. Labai svarbu supažindinti su skirtingais garsais ir įvairia grindų danga.
Socializacija su žmonėmis – 7-12 savaitės:
49 dienų amžiaus šuniuko smegenų bangos yra tokios pačios, kaip suaugusio šuns, tačiau šuniukas tarytum tuščias popieriaus lapas. Iki 16 gyvenimo savaitės formuojasi šuns charakteris – tam didelę įtaką daro tai, ko šuniukas mokomas, kaip supažindinamas su žmonėmis.
Tai itin greito mokymosi amžius. Didžiulį poveikį būsimai socialinei elgsenai darys bet kokia įgyta patirtis. Po šio laikotarpio šuniukai dar mokysis, tačiau naujus dalykus įsisavins ne taip greitai. Šuniukui iškeliauti į naujus namus geriausia būnant 7-8 savaičių amžiaus. Šis periodas – kritinis šuniukų socializacijai, todėl stenkitės maksimaliai išnaudoti šį laiką, pavyzdžiui, lankyti šuniukų dresūros pamokėles (be abejo derėtų atsižvelgti į šuniuko fizines galimybes bei trumpą dėmesio sukoncentravimo laiką).
Baimės įsiminimo periodas: nuo 8 iki 11 savaičių:
Šis laikotarpis persidengia su socializacijos su žmonėmis laikotarpiu.
Šiuo laikotarpiu patiriamos patirtys, kurias šuniukas suvokia kaip traumuojančias, gali paveikti šuns gyvenimą. Faktas, jog šuo per šias keturias savaites patyręs fizinę ar psichologinę traumą greičiausiai išvystys vengimo refleksą objektui ar subjektui sukėlusiam skausmą ar baimę. Bet kokia šiuo laikotarpiu įgyta baimė turės didesnį poveikį nei kitu gyvenimo laikotarpiu nutikę įvykiai.
Derėtų stengtis, kad dresūros pamokos būtų smagios. Užsiėmimai turėtų būti neilgi, o dresūra nuteiktų teigiamai, skatintų pageidaujamą elgseną. Itin svarbus švelnus valdymas ir draugiško kontakto su šunimi užmezgimas – tai būtina siekiant sėkmingai socializuoti šuniuką.
Pirmenybės klasifikacija:
Socialinis dominavimas – nuo 10 iki 16 savaičių. Mokymasis varžytis ir susidoroti su sunkumais.
Tokio amžiaus šuniukas naujuose namuose gyvena apie 6 savaites. Šis periodas žinomas kaip „supažindinimo su nauja tvarka periodas“. Šuniukai bandys išsiaiškinti, kokia jų padėtis gaujoje (šunys šeimą, kurioje gyvena, suvokia kaip gaują). Jei naujuose namuose bus aiškiai nustatytos ribos, struktūra, šuniuko elgsena bus nuosekliai prižiūrima, šis periodas turėtų praeiti gana sklandžiai, priešingu atveju galima tikėtis didelių sunkumų.
Skrydžio instinkto periodas nuo 4 iki 8 mėnesių amžiaus:
“Tarytum būtų pamiršęs viską, ko mokėsi”, “Kaip užauginti šuniuką, su kuriuo būtų galima gyventi..” – tai frazės, gana dažnai girdimos šiuo šuniukų gyvenimo laikotarpiu. Net jeigu šuo buvo auklėjamas tinkamai, tai nereiškia, kad šio periodo pavyks išvengti. Išeitis – tokia pati priežiūra ir neatsipalaidavimas dresūros atžvilgiu. Ši stadija gali trukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių ir gali pasireikšti bet kuriuo „skrydžio instinkto“ periodo metu – šuniukas bandys „ribas“, kas jam išties leidžiama, kas ne, t.y. bandys skleisti sparnus. Šiuo laikotarpiu šuo taip pat gali bandyti išsiaiškinti, kas gaujoje yra lyderis: gali neateiti kviečiamas, nežaisti su jums panorėjus ir pan.
Kai pastebimi pokyčiai šuns elgsenoje 4-8 mėnesių laikotarpiu – labai tikėtina, jog prasidėjo vadinamasis skrydžio instinkto periodas. Tai gana panašu į paauglystę lytinės brandos laikotarpiu, tiesiog šiuo laikotarpiu šuo bręsta psichologiškai. Elgsenos pokyčių stebėjimas padės laiku nustatyti šio laikotarpio pradžią bei priimti atitinkamus sprendimus – šiuo šuns gyvenimo periodu itin daug šunų pradeda lankyti bendrojo paklusnumo pamokas, nes šeimininkai susiduria su problemomis. Šunims, kurie nebuvo tinkamai socializuoti ar dresuoti iki šio periodo, pokyčiai būna daug sudėtingesni ir kyla daugiau problemų. Tai taip pat laikotarpis, kuomet keičiasi dantys, dygsta nauji. Būkite pasiruošę tam ir turėkite tinkamo dydžio (kad šuo nepaspringtų) sausgyslinių kaulų ar kitų graužimui skirtų žaislų. Vedžiojant naudokitės pavadžiu, nes šiuo laikotarpiu šuo, kviečiamas vardu, gali neatbėgti.
Antras baimės periodas nuo 6 iki 14 mėnesių:
Šiuo laikotarpiu daug šunų gali rodyti didesnį agresyvumą (reaktyvumą). Šuo gali tapti sargesnis, labiau ginti savo suvokiamą teritoriją. Pasitaiko ir paaugliškų išsišokimų. Didelių veislių šunims šis periodas gali tęstis ilgiau, nes jis glaudžiai sietinas su seksualine branda.
Antru baimės periodu šuo gali imti bijoti ar elgtis neryžtingai susidūręs su naujais dalykais, būti drovus naujose situacijose arba susidūrus su naujais žmonėmis. 6-14 mėnesių šuo dažniausiai pasiekia savo maksimalų aukštį, šuniukai pradeda lytiškai bręsti: patinai ima šlapintis keldami koją, kalės būdamos 6-12 mėn. amžiaus pirmą kartą surujoja. Taip pat keičiasi šuniuko kailis.
Tai naujų situacijų baimės periodas, kuriam reikia labai daug kantrybės. Šuo turėtų būti skatinamas įveikti baimes: geriau ignoruoti situaciją nei glostyti ar raminti įsibaiminusį šunį, nes taip skatinama baimė. Jei šuo išsigando ir jūs jį ramindami glostote, šuo tokį gestą interpretuos kaip teiginį, jog „bijoti yra gerai“ – savaime suprantama ateityje tai gali sukelti rimtų problemų.
Jei šuo atrodo sumanus, venkite konfrontacijos. Skatinkite šuns pasitikėjimą per dresūrą, venkite potencialiai pernelyg sukrečiančių situacijų ar aplinkybių, kurių negalite numatyti.
Branda 1 – 4 metai:
Ar socializacija baigta? NE! Kaip ir pastangos dresuojant šunį, kurių reikia ir šuniui suaugus, taip ir socializacija niekuomet nebus baigta. Šuniui ir suaugus būtina susitikti naujus žmones, lankytis naujose vietose, dalintis įvairiomis patirtimis. Tai būtina, jei norite ir toliau auginti laimingą, draugišką šunį.
Brandos periodu vadinama lytinė branda, o ne buvimas visiškai suaugusiu. Mažesnių veislių šunys bręsta anksčiau, didelių veislių – vėliau. Jei anksčiau buvote nerūpestingi, dabar galite pastebėti aplaidumo pasekmes: perdėtą kokio nors objekto saugojimą, nepageidaujamą reakciją į naujus žmones, gyvūnus ar tiesiog daiktus, su kuriais nebuvo supažindintas ankstyvosios socializacijos laikotarpiu. Iki brandos laikotarpio, kai negalite prižiūrėti jo elgsenos, rekomenduojama šuniuką laikyti guolyje ar specialiai tam skirtame aptvare/narve. Ar šunimi galima pasitikėti sužinosite pabandydami trumpam laikotarpiui (10-15 min.) palikti vieną namuose – jei namus randate nusiaubtus arba niokojami daiktai – šuo nepasirengęs būti vienas be priežiūros.