Labradorų retriverių veislės standartas

Registracijos numeris FCI 122. Priklauso 8 FCI grupei.

Kilmės šalis: Didžioji Britanija

BENDRAS VAIZDAS IR TEMPERAMENTAS

Labradoro retriveris – tai tvirtai sudėtas, vidutinio dydžio, energingas šuo. Kūnas atletiškas, juosmuo trumpas ir tvirtas. Krūtinė apvaliais šonkauliais, plati ir gili. Tai labai aktyvus šuo, nepaisant stambaus sudėjimo, jis lengvai ir laisvai juda. Dėl tokio sudėjimo ir sveikatos labradoras gali ilgai medžioti laukuose, pelkėse, atnešti paukščius bet kokiomis sąlygomis. Pagal charakterį ir temperamentą labradoras gali būti šuo-kompanionas, šuo-terapeutas. Fiziniai duomenys ir protiniai sugebėjimai bei azartiškas charakteris rodo, kad retriveris buvo išveistas medžioklei, o pastovus temperamentas leidžia jį naudoti ir įvairiose darbo srityse. Labiausiai labradoro retriveris skiriasi nuo kitų veislių savo trumpu, prigludusiu kailiu su tankia povilne, saugančiu jį nuo blogo oro, taip pat trumpa, stora, tankiu kailiu apaugusia „ūdros” uodega. Labradoro žvilgsnis draugiškas – išreiškiantis charakterį ir gerą būdą, jis paklusnus ir sumanus šuo, nelinkęs į agresiją ir bailumą. Labradoro retriveris neturi būti aukštaūgis, lengvo sudėjimo, grubus ir nerangus. Jis turi būti tvirto, stambaus sudėjimo.

Iš pažiūros tai ramūs ir santūrūs šunys, prireikus būna aktyvūs, energingi ir labai ištvermingi, beprotiškai mėgstantys vandenį. Jie lengvai prisitaiko prie bet kokių gyvenimo sąlygų, ištikimi kompanionai. Labradoro retriverio charakteris išskirtinis, kaip ir jo „ūdros” uodega. Idealus charakteris – geras, bendraujantis, paklusnus, noriai dirba ir stengiasi būti naudingas, neagresyvus su žmonėmis ir gyvūnais.
Trūkumai: kartais agresyvus su žmonėmis ar gyvūnais, bailus.

ŪGIS IR SVORIS

Idealus ūgis ties ketera:
patinų – 56-57 cm (svoris 29-36 kg),
kalių – 54-56 cm (svoris 25-31,5 kg).

Kaip išmatuoti šuns ūgį

GALVA

Galva gana didelė, tačiau proporcinga kūnui, pageidautina be nuokarų, kitaip dar vadinama „sausa”. Suaugusių šunų pakaušio gumburas nesmarkiai išreikštas. Kaukolė plati, tačiau ne grubi, su ryškiai išreikštu perėjimu nuo kaktos iki snukio – specialistu tarpe vadinamu „stopu”. Kaktos ir snukio linijos lygiagrečios, galvos ilgis nuo pakaušio gumburo iki „stopo” beveik lygus snukio ilgiui. Skruostikauliai neryškūs. Antakiai truputi iššokę, tai paryškina perėjimą nuo nosies iki kaktos. Snukis platus ir gilus, pakankamai trumpas, proporcingas kaukolei. Viršutinė lūpa prigludusi, gerai dengia apatinį žandikaulį. Žandikauliai stambūs. Snukis iš šono šiek tiek primena stačiakampį.
Trūkumai: neproporcinga kūnui galva, ryškūs skruostikauliai, siaurai, smailas snukis, labai mėsingos lūpos, raukšlėtas snukis, neryškus perėjimas nuo kaktos iki snukio, neproporcingų linijų galva.

NOSIS

Nosis plati, šnervės gerai išsivysčiusios. Juodų ir gelsvų šunų – juodos spalvos, šokolado spalvos šunų – rudos. Gelsvų šunų žiemos periodas, kalių rujos ir būtinumas tuo metu, kai nosis maža, o praranda pigmentaciją. Pasitaiko vadinama „žiemos“ nosis, bet iš jos juodas apvadas apie nosies pagrindą. Bet kada gimsta gelsvi šuniukai, būkite pigmentuojami, tokiu atveju, jei nosis bus naudojama kaip rožinė, o ne juodo apvado ne tik ant nosies, bet ir aplink akis. Tokia spalva yra nepageidaujama veisimo, bet visiškai ar greitai netrukdo šuniukui gyventi pilnavertį gyvenimą. Amerikoje tokie šuniukai brokuojami. Geriausios tokios spalvos nosies nepatartina kergti tarpusavyje gelsvos ir šokolado spalvos šunys.
Trūkumai: netiesi nosies nugarėlė – nuleista arba per daug riesta, labai silpna pigmentacija.

DANTYS

Dantys ir žandikauliai tvirti, sukandimas žirklinis. Pageidautina, kad būtų visi 42 dantys, bet kokie FCI standartai neapibrėžti dantų formulės, kaip tik tie, kurie nusakomi, kai sukandimas – žirklinis, privalomi turimi po 6 kandžius viršutiniame ir apatiniame žandikauliuose, taip pat 4 iltis. Bet kergiant šunis, neturinčius visų reikiamų dantų, patartina partnerį parinkti su visais dantimis.
Trūkumai: perkandimas ar neprikandimas.

AUSYS

Vidutinio dydžio (ištemptos į priekį pasiekia vidinį akies kampą), gana sunkios, prigludusios prie galvos, esti šiek tiek aukščiau akių linijos.
Trūkumai: per didelės, ilgos, lengvos, per žemai nusvirusios.

AKYS

Draugiškas, malonus žvilgsnis atspindi puikų charakterį, protą ir energiją. Vidutinio dydžio, plačios, trikampės formos, neiššokusios ir neužkritusios. Tamsiai rudos ar riešuto spalvos akys turi juodi ir geltoni šunys, rudos arba riešuto spalvos akys būdingos šokolado spalvos šunims. Juodų ir geltonų šunų vokiečių kraštas turi būti juodi, šokolado spalvos šunų – rudi.
Trūkumai: juodos arba geltonos spalvos akys, kaip šunys piktą žvilgsnį, tokiu nepageidaujamos; akių apvadai būti pigmentacijos. Mažos, migdolo formos, arti vienos kitos akys, apvalios arba iššokusios – netipiškos šiai veislei.

KAKLAS

Kaklas turi būti vidutinio ilgio, sausas, raumeningas, be nuokarų, tiesus, horizontaliai turi sudaryti maždaug 45 laipsnių kampą, kad šuo galėtų lengvai pakelti ir atnešti sumedžiotą grobį.
Trūkumai: trumpas, su nuokara kaklas.

KŪNAS

Nugara tvirta ir plati. Viršutinė linija stovint ar judant tiesi nuo keteros iki kryžiaus. Ketera ryški. Juosmuo trumpas, platus, tvirtas, tačiau neturi sudaryti kvadratinio šuns įspūdžio, nes labradoras yra šiek tiek stačiakampio kūno formos. Krūtinė plati, su gerai išlenktais šonkauliais, gili, siekianti alkūnės sąnarį. Pilvas nestipriai įtrauktas, todėl apatinė kūno linija beveik tiesi.
Trūkumai: siaura, negili krūtinė, taip pat per daug plati, statinės formos krūtinė, kas trukdo taisyklingai ir laisvai teisėti; Iškeltas juosmuo, įlinkusi nugaros linija, per žemai populiarus uodega, per daug ilgas juosmuo, sudarantis ilgo šuns pritaikytas, taip pat per daug trumpas kūnas.

A. Taisyklingas, vidutinio ilgio juosmuo, gerai suplanuota ketera. Puikus priekinis kampas, geros galinės kojos.

B. Netaisyklingas, labai trumpas, iškilus juosmuo, įlinkusi nugara, per žemai nuleista uodega, kvadrato formos šuo.

UODEGA

Uodega yra viena iš išskirtinių labradoro bruožų, būdingų tik šiai veislei. Uodega stora prie pagrindo ir palaipsniui siaurėjanti prie galo. Vidutinio ilgio, siekianti kulno sąnarį. Per visą ilgį uodega padengta tipiškais labradorų trumpais, prigludusiais, tankiais plaukais ir atrodo apvaliais kaip ūdros. Uodega ramybės būsenoje arba judant pratęsia nugaros liniją, tai yra nekeliama aukščiau nugaros linijų. Šuns uodega gali būti „linksmai“ pakelta, bet neuždaryti virš galvos. Uodega užbaigia bendrą harmonizuotą kompoziciją labradoro išvaizda, sudarydama vienintelę liniją nuo keteros iki uodegos galiuko.
Trūkumai: per trumpa ar per ilga, plona uodega, užriesta virš nugaros, kardo formos uodega.

A. Taisyklinga, trumpa, stora ties pagrindu, tiesi, šuniui judant nešama žemai.

B. Netaisyklinga, riesta į viršų.
C. „Linksma“ nėra trūkumas.

PRIEKINĖS GALŪNĖS

Priekinės galūnės tiesios, tvirtos, kaulingos. Ilgis yra maždaug lygus pusei šuns ūgio ties ketera. Mentės yra nukreiptos atgal, ilgos, su petikauliu sudaro maždaug 90 laipsnių kampą, garantuojantį priekinių galūnių judesių laisvumą, su geru išmetimu į priekį. Priekinės galūnės statmenos žemei, alkūnės gerai prigludusios prie kūno. Riešai tvirti, šiek tiek nuolaidūs, nepageidaujama, kad būtų visiškai statūs, tai yra sudarytų 90 laipsnių kampą su žeme.
Trūkumai: Mentės ir petikaulio kampas ne 90 laipsnių, trumpas petikaulis, „laisvos“ alkūnės, netiesios, plonos kojos, silpni riešai.

A. Taisyklingos, tiesios, lygiagrečios.
B. Netaisyklingos, siaurai statomos, per riešo sąnarius pasuktos į išorę.
C. Netaisyklingos, prie kūno nepriglaustos alkūnės, už riešo sąnarius sukamos į vidus.

D. Idealus priekinis kampas.
E. Geras priekinis kampas, tipiškas labradoro retriverių veislė.
F. Priekinis kampas bukas, mentė trumpa, galėtų būti ilgesnis petikaulis.

GALINĖS GALŪNĖS

Galinės galūnės raumeningos, tiesios, tvirtos, lygiagrečios. Šlaunikaulis pakankamai ilgas, su blauzdikauliu sudaro maždaug 110 laipsnių kampą, leidžia optimaliai atsispirti ir lengvai statyti galines kojas šuniui judant. Slėsnos trumpos, tvirtos, statmenos žemei. Kulnai ryškūs, statmeni, lygiagretūs. Kai šuo stovi, galinės kojos turi būti pastatytos šiek tiek atgal.
Trūkumai: suartėję kulno sąnariai, strėnos neraumeningos, tiesūs arba per smarkiai išreikšti užpakaliniai kampai, per ilgas šlaunikaulis, neteisingas slėsnų pastatymas, sąlygojantis netaisyklingą ir neproduktyvų bėgimą.

A. Taisyklingas galinis kampas.
B. Netaisyklingas, per stipriai išreikštas kelio sąnarys.
C. Netaisyklingas, bukas šlaunikaulio ir blauzdikaulio susikirtimo kampas.

LETENOS

Letenos tvirtos ir kompaktiškos, su suspaustais pirštais ir gerai išsivysčiusiomis pagalvėlėmis.
Trūkumai: nesuspaustos, ilgais pirštais, išskėstos letenos.

A. Taisyklinga letena, pirštai suspausti, „katės“ letena. Riešas truputį pasviręs.

B. Netaisyklinga letena, pirštai išskėsti, ilgi pirštakauliai, „minkštas riešas“.

KAILIS

Labradoro retriverio kailis yra būdingas tik šiai veislei. Jis yra trumpas, tiesus ir labai tankus, gana šiurkštus. Poplaukis minkštas, labai tankus, saugantis nuo blogo oro ir vandens. Ant nugaros leidžiama truputį banguota plaukų juosta. Pabraukus prieš plauką, kailis vėl grįš į pradinę dalį.
Trūkumai: banguoti, minkšti, švelnūs plaukai, poplaukio nebuvimas, nuplikimas.

SPALVA
Labradoro retriveris gali būti visiškai juodos, gelsvos ar šokolado spalvos. Leidžiama nedidelė balta dėmė ant krūtinės. Gelsva spalva gali būti nuo kreminės iki intensyviai geltonos spalvos. Vasarą juodi šunys dažnai paruduoja, todėl juos reikia saugoti nuo saulės, kuri nudegina spalvą. Balti plaukai atsiranda su amžiumi. Visai kas kita margas šuns kailio atspalvis.
Diskvalifikacija: bet kokia kita spalva, nei nurodyta standarte.

JUDESYS

Taisyklingi judesiai gali būti tik gerai sudėtiniai šuns. Visi, kai ir mažai, trūksta išryškėja pradėjusių šunų teisėti. Judant risčia judesiai laisvi būti visi pastangų, alkūnės gerai prigludusios prie kūno, žingsnis platus ir lengvas. Galūnės turi teisėti paeiliui, tvirtai į priekį, viena linija. Žiūrint iš nugaros galinės kojos turi teisėti paraleliai vienas kitai, vienoje linijoje su priekinėmis.
Trūkumai: trumpas žingsnis, aukštai iškeliamas priekinių kojų riešai, tai rodo, kad netaisyklingai pradėta mentė. Trumpi, „tiesūs“ galinių kojų judesiai rodo, kad netaisyklingas šlaunikaulio ir blauzdikaulio kampas.

A. Netaisyklingas judesys, labai trumpas žingsnis.

B. Netaisyklingas judesys, per siaurai statomos galines kojos.
C. Netaisyklingas judesys, kulno sąnariai sukami į vidus.

D. Netaisyklingas priekinių kojų judesys – alkūnės „laisvos“.
E. Netaisyklingas judesys, priekines kojos statomos per plačiai, nelenkiamos per riešus.

DISKVALIFIKACINĖS YDOS

1. Ūgio neatitikimas pagal standartą.
2. Kupiūruota uodega ar kitaip pakeistas jos ilgis. Dirbtinai pakeistas uodegos pastatymas. „Laužta”, netiesi uodega.
3. Bet kokia kitokia spalva ir spalvų gama, išskyrus juodą, geltoną arba šokolado spalvą, kurios aprašytos standarte.
4. Ne žirklinis sukandimas.
5. Šunys neturintys dviejų, gerai išsivysčiusių sėklidžių.
6. Agresija, stipriai išreikštas bailumas.