Patinas ar patelė – ką geriau pasirinkti?

Nusprendę įsigyti šunį, susiduriate ne tik su veislės, bet ir lyties pasirinkimu. Kas geriau: patinas ar patelė? Tikslaus atsakymo į šį klausimą nėra.

Patinų šeimininkai, kaip ir kalių šeimininkai turi keletą argumentų savo naudai. Šie teiginiai daugiausiai susiję su trimis šuns savybėmis.

Elgesys ir paklusnumas

Priimta manyti, kad kalės paprastai yra ramesnės, prielankesnės, paklusnesnės, meilesnės, supratingesnės, labiau prisirišusios prie šeimininko, šeimos ir teritorijos.

Patinai yra stipresni, patikimesni ir stabilesni, tačiau tuo pat metu yra sunkiai sukalbami ir dažnai reikalauja kietesnės šeimininko rankos nei patelės.

Su panašiais teiginiais galima sutikti. Žinoma, visada yra išimčių. Tos pačios veislės šuniukai gimsta visi skirtingi su savo charakteriais. Net ir toje pačioje vadoje galima sutikti ir dominuojančią patelę, arba ramų ir paklusnų patiną. Todėl prieš perkant pasidomėkite veisėjo apie šuniuko charakterį.

Patarimas:

Pirmiausiai turite nuspręsti, kas šeimoje užsiims šuns auklėjimu. Žinoma jog visi šeimos nariai mylės ir dalyvaus augintinio gyvenime tiek kiek galės, tačiau turi būti vienas žmogus, kurį šuo pripažins kaip lyderį. Lyderis (šuns gaujos vadas) – tai asmuo, kuris užsiims auklėjimu ir dresūra. Jei tai bus vyras, geriau rinktis patiną. Jei šuns šeimininkė bus moteris, paauglys ar pagyvenęs žmogus, patartina rinktis kalę.

Taip pat reikia objektyviai įvertinti būsimo šeimininko charakterio bruožus. Net jei vyras yra fiziškai stiprus, bet gana švelnus ir ramaus charakterio žmogus, jam bus sunku suvaldyti patiną, kuris sieks tapti dominuojančiu gaujos nariu. Taip pat pasakytina ir apie moteris – trapaus kūno sudėjimo, bet tvirto atkaklaus charakterio mergina gali puikiai suvaldyti stiprų patiną, o gležna ir nuolanki kalytė gali būti per daug nuslopinta.

Išvaizda

Patinai paprastai yra ryškesnės išvaizdos, labiau atitinkantys veislės standartus nei patelės. Jie yra stambesni ir įspūdingesni.

Patarimas:

Jei planuojate suspindėti parodose, rinkitės patiną. Renkant absoliutų parodos nugalėtoją, čempionais dažniausiai tampa patinai nei kalytės.

Be to, kalės dažnai būna „ne formoje“: rujos, šuniukų maitinimas, nusišėręs kailis po gimdymo ir t.t.

Ruja

Patinų šeimininkams atrodo kad gyventi su kale yra tarsi košmaras dėl rujos du kartus per metus. Kiekvienas pasivaikščiojimas – tikras išbandymas tiek šuns, tiek jo šeimininko nervų sistemai. Rujojanti kalytė kaip magnetas traukia visus netoliese esančius patinus, nepaisant amžiaus, dydžio ar šeimininkų komandos.

Bet kalių šeimininkai atkerta, kad šį rujos periodą jie patiria du kartus per metus, o patinų šeimininkai visą gyvenimą gyvena tokioje įtampoje, kai patinas „pameta galvą“ užuodęs rujojančias kales.

Patarimas:

Jei neplanuojate kalytės vesti į parodas – geriau ją sterilizuoti. Įrodyta, kad sterilizuotos kalės gyvena ilgiau, nes neturi sveikatos problemų susijusių su gimda. Kai kurie šunų augintojai vis dar tiki seniai atgyvenusia teorija, kad kalytei būtina atsivesti bent vieną vadą „dėl sveikatos“. Kalės reprodukcinė sistema sutvarkyta taip, kad jai sveikiau neturėti palikuonių išvis, arba turėti jų reguliariai. Atsivedus tik vieną šuniukų vadą kaip tik iškyla grėsmė kalei susirgti įvairiais nemaloniais reprodukcinės sistemos sutrikimais. Jeigu abejojate, kreipkitės į Lietuvos smulkiųjų gyvūnų veterinarijos gydytojų asociaciją ir pasiteiraukite specialistų nuomonės.

Jei patino kastracija jums atrodo kažkas maištingo, bent jau nekerkit jo. Dažnas šeimininkų klaidingas supratimas – duoti šuniui tai, ko jis nori, kad jis nusiramintų. Vargu ar jis nurims, bet noras sukergti kiekvieną sutiktą kalytę tik stiprės su visomis jums nemaloniomis pasekmėmis. Patinai, „nuotakos“ paieškų jaudulyje, dažnai pabėga iš kiemo, pasiklysta, patenka po automobilio ratais, tampa didesnių ir agresyvesnių šunų sukandžiojimų aukomis.

Taigi turite nuspręsti, ar esate pasiruošę nuolat tempiant pavadį gaudyti savo patiną lekiantį prie rujojančių kalių. Kalių šeimininkams rujos metu teks vaikyti įkyrius kavalierius nuo savo kalytės, ir iš tolo šaukti „ar jūsų patinas? O mūsų kalė rujoja…“. Problemų turi ir vienos, ir kitos lyties šunų šeimininkai. Išspręsti jas gali būtent sterilizacija.

Jei planuojate įsigyti kilmingą grynaveislį patiną ar kalytę ir ateityje vesti į parodas – žinoma nesterilizuosite, tuomet reikės išmokti suvaldyti patiną ir apsiprasti su kalytės rujomis.

Tačiau prieš įsigyjant šunį pasverkit visus privalumus ir trūkumus ir priimkit teisingą sprendimą. Šuns auginimas yra didelė atsakomybė.